رادیولوژی

رادیولوژی

حتما برای شما هم پیش اومده که دچار مشکلی بشید و با معاینه معمولی مشخص نشه مشکل‌تون از کجاست؛ در این مواقع بهترین راه استفاده از رادیولوژیه که معمولا پزشکان این راه رو توصیه می‌کنند تا مشکل شما رو پیدا کنند و اون رو از بین ببرند. رادیولوژی از دو كلمه رادیو Radio به معنی موج تابش یا اشعه و لوژی یا لوگوس Logus یعنی بیان تشكیل شده؛ یعنی مطالبی كه از زبان اشعه بیان می‌شه كه درواقع تصویریه که با اشعه ایكس تهیه می‌شه. عبور اشعه ایكس از بدن ایجاد درد و خونریزی نمی‌كنه ولی بدون ضرر هم نیست اما در حد استانداردهای پزشكی و رادیولوژی و با مراقبت متخصص رادیولوژی و تكنسین‌ها، بدون ضرر یا كم ضرر هستند اما در مقادیر زیاد می‌تونه منجر به آسیب‌های جبران‌ناپذیر روی بدن بشه.

رایج ترین دستگاه‌های رادیولوژی

 • دستگاه اشعه ایکس: استفاده از اشعه ایکس، نوعی تابش الکترومغناطیسی برای ساخت تصاویر داخل بدن بدون ایجاد شکاف.
 • سی تی اسکنر: از تجهیزات اشعه ایکس برای ایجاد توالی از تصاویر مقطعی از بدن استفاده می‌شه. اغلب زمانی که پزشک از تصاویر بسیار مفصلی نیاز داره تا منشا مشکل رو شناسایی کنه، به خصوص در بافت نرم از این نوع استفاده می‌کنند.
 • دستگاه ام آر آی: از میدان مغناطیسی به جای تابشی برای تولید تصاویر داخل بدن استفاده می‌کنه. برای بخش‌هایی از بدن استفاده می‌شه که سی تی اسکنرها نمی‌تونند تصاویر واضحی مثل استخوان تولید کنند.

کاربردهای رادیولوژی

مهم‌ترین کاربرد رادیولوژی در موارد زیر خلاصه می‌شه:
– عکس از ریه که در واقع شناسنامه سلامت فرد هست.
– عکس‌های رنگی با کنتراست از مری ، معده ، کلیه و…
– بررسی‌های ساده و سریع از شکم، مری، معده، روده، کلیه‌ها، لوزه سوم، سنگ‌های کلیه و…
– تشخیص شکستگی‌ها که از بهترین روش‌های تشخیصیه.
– عکس‌های رنگی با کنتراست

خطرات و نکات ایمنی رادیولوژی

امواج پونیزه شده قدرت نفوذ و تخریب بالایی دارند که تابش مداوم و مکرر اون منجر به تخریب بافت‌های سلولی می‌شه. بنابراین عایق‌بندی کامل محل و استفاده از محافظ‌های سربی برای افراد الزامیه. همچنین با پیشرفت تکنولوژی، رادیولوژی هم دچار تحولاتی شد که از اون جمله ظهور رادیولوژی دیجیتال رو باید نام برد. در رادیولوژی دیجیتال مقدار دوز دریافتی اشعه و تکرار اون پایین بوده و تصاویر کیفیت بالاتری دارند؛ بنابراین بیماران مدت زمان کمتری در معرض اشعه قرار می‌گیرند. همچنین تصاویر گرفته شده در رادیولوژی دیجیتال، قابلیت آرشیو داشته که از تکرار عکسبرداری جلوگیری می‌کنه.

وظایف رادیولوژیست

 • تنظیم و نگهداری از تجهیزات و دستگاه های رادیوگرافی
 • تزریق ماده حاجب به بیمار در صورت لزوم تحت نظارت پزشک
 • عکسبرداری دقیق از نقاط بدن مطابق با دستورات پزشک بیمار
 • آماده کردن بیماران شامل گرفتن تاریخچه پزشکی و توضیح در مورد نحوه کار به اون‌ها
 • مراقبت از بیماران در مقابل اشعه با قرار دادن محافظ روی نقاطی از بدن که از اون‌ها عکسبرداری نمی‌شه.
 • قراردادن بیماران و تجهیزات در مکان مناسب به منظور عکسبرداری صحیح
 • استفاده از تجهیزات کامپیوتری برای انجام عکسبرداری
 • بررسی کیفیت عکس‌ها برای تعیین این‌که آیا نیاز به عکسبرداری مجدد هست یا خیر
 • نگهداری از سوابق بیماران

رادیولوژی با آچاره

آچاره در راستای راحتی بیشتر شما و رفع نیازهای روزمره‌تون، سرویس رادیولوژی در محل رو با بهر‌ه‌گیری از بهترین متخصصین که همگی در کار خود متبحر و باتجربه هستند،‌ به شما عزیزان ارائه می‌ده. تمامی کارشناسان ما دارای مدرک معتبر و تجربه کافی هستند؛ ضمنا شما می‌تونید با توجه به رزومه و امتیازات و همین‌طور قیمت پیشنهادی متخصصین ما، انتخاب دقیق‌تری داشته باشید.

اطمینان با آچاره

ما به عنوان رابط بین شما و مراکز پرستاری و پزشکی معتبر کشور، بدون هیچ هزینه اضافی، تمام مشکلات رادیولوژی رو از سر راه شما برمی‌داریم. آچاره با بهره‌گیری از متخصصان حرفه‌ای در مراکز معتبر، ‌با مناسب‌ترین قیمت و بهترین کیفیت، سرویس رادیولوژی در محل رو به شما عزیزان ارائه می‌ده. کارشناس در هنگام رسیدن به محل شما، خودش رو معرفی می‌کنه و رادیولوژی رو با کلیه وسایل استریل انجام می‌ده؛

قیمت خدمات آچاره، منصفانه و عادلانه

ما همواره در ارائه قیمت‌های منصفانه به کاربران تلاش می‌کنیم و تعداد بالای درخواست خدمات، حضور تعداد قابل قبولی از متخصصین ماهر و متعهد فعال در آچاره و انجام موفقیت آمیز بسیاری از این سفارش‌ها، گواه خوبی بر این ادعاست.

همیشه در دسترس | آچاره
همیشه در دسترس
در هر ساعت از شبانه‌روز آچاره از طریق وبسایت و اپلیکیشن در دسترس شماست.
پشتیبانی در دسترس | آچاره
پشتیبانی در دسترس
پشتیبانی آچاره در تمامی مراحل سفارش و انجام کار در کنار شماست.
مطمئن و قابل اعتماد | آچاره
مطمئن و قابل اعتماد
ما برای آسودگی شما، متخصصین را از چند طریق تایید صلاحیت می‌کنیم.
قیمت‌گذاری مناسب | آچاره
قیمت‌گذاری مناسب
آچاره کمک می‌کند شما سرویس مورد نیازتان را با قیمت مناسب دریافت نمایید.