در حال بارگذاری

بازسازی ساختمان با آچاره

بیش از ۳۵۰ دسته‌بندی مختلف برای زندگی آسوده شروع کنید

بازسازی ساختمان چیست؟

بازسازی ساختمان مجموعه فعالیت هایی است که با انجام انها عمر بنا افزایش پیدا می کند یا کاربری آن بهتر و زندگی در آن آسوده تر می شود. ساختمان همانند یک نوزاد همواره احتیاج به مراقبت و تعمیرات دارد. رفته رفته با فرسوده شدن مصالح بکار رفته در بنا مشکلات گوناگونی از قبیل ترک، شکستگی، تخریب، آلودگی های انسانی، جانوری و محیطی، مشکلات تاسیساتی و غیره بوجود می آید. هنگامی که عمر مفید یک بنا بپایان می رسد، نیاز به بازسازی یا نوسازی پیدا خواهد کرد. به عملیاتی که با حفظ سازه موجود به اصلاح و ترمیم فضا می پردازد بازسازی و به عملیات تخریب و ساخت مجدد یک بنا نوسازی می گویند. بازسازی علاوه بر بهبود سطح کیفیت زندگی به بهینه سازی ساختمان در حوزه معماری و انرژی نیز کمک شایانی می نماید. بازسازی این امکان را به کارفرما می دهد تا مشکلاتی را که در بنا به مرور زمان بوجود آمده یا به نوعی از ابتدا در بنا بوده را اصلاح کرده و محیطی آرام و همراه با آسایش را برای استفاده کنندگان از بنا به ارمغان بیاورد. بازسازی از این طریق به بهبود سلامت روح و روان مخاطبین بنا نیز کمک فراوانی می نماید. شایان ذکر است که بازسازی در سه حوزه ی بازسازی حفاظتی (مرمت و استحکام بخشی به سازه ساختمان)، بازسازی تاسیساتی (اصلاح و تعمیر تاسیسات الکتریکی و مکانیکی) و بازسازی سبکی (طراحی و زیباسازی فضای داخلی) می تواند به شما کمک کند.

بازسازی منزل

چرا بازسازی ساختمان؟ چرا ساخت یا خرید نه؟

برای همه ما راحت تر است که خانه ی مطلوبمان را پیدا کنیم و بخریم! پس چرا باید زحمت بازسازی ساختمان را به خودمان بدهیم؟

نقش سلیقه در بازسازی ساختمان

در شرایطی که از نظر مالی هم مشکلی نداشته باشیم باز همه می دانیم که هر سازنده ای خانه را طبق سلیقه خودش ساخته است. و سلیقه هر یک از ما با هم متفاوت است. پس بسیار بعید است که آنچه در ذهن ماست عینا در ذهن کس دیگری نیز بوده باشد و او طبق سلیقه ما خانه اش را ساخته باشد. اما از طرف دیگر این روزها با توجه به وضع اقتصادی حاکم بر جهان و بویژه ایران، شرایط نامناسبی بر بازار مسکن حکم فرماست. این شرایط علاوه بر ایجاد رکود در این بازار، باعث افزایش قیمت ساخت و ساز و بهای روز افزون مسکن شده است.

مشاوره رایگان بازسازی

نقش هزینه در بازسازی ساختمان

این افزایش قیمت ها در کلیه ی بخش های بازار مسکن، از قیمت مصالح و ابزار آلات ساختمانی گرفته تا قیمت زمین و کمیسیون املاک و حتی عوارض شهری و مالیات های گوناگون به وضوح قابل لمس و مشاهده می باشد. علاوه بر وضع اقتصادی حاکم بر کشور و مشکلات اخیر که ناشی از بحران حاصل از تحریم و همچنین شیوع کوید 19 می باشد، مشکلاتی نظیر هزینه ی  نقل مکان و دردسرهای آن، اجاره ی مسکن (در زمانی که یک خانه را از ابتدا می خواهیم بسازیم)، که خود احتیاج به صرف زمانی بالغ بر 18 الی 36 ماه و صرف هزینه ای در حدود 100 تا 500 میلیون تومان دارد، بازسازی را امری ضروری و مشکل گشا می نمایاند. متاسفانه با افزایش سرسام آور قیمت مسکن، تعویض مسکن و رفتن به خانه بهتر و بزرگتر برای بسیاری از ما امری تقریبا نشدنی شده است. با با بودجه ای که برای تعویض خانه در نظر گرفته بودیم این روزها ماشینمان را هم نمیتوانیم عوض کنیم. لذا به نظر می رسد با صرف آن هزینه در بازسازی ساختمان، می توانیم خانه فعلیمان را برای سکونت بهتر و برای خانواده مان دوست داشتنی تر کنیم.

بازسازی ساختمان

فواید بازسازی ساختمان:

از بحث مدیریت هزینه که توضیح دادیم هم بگذریم دلایل متعددی وجود دارد که بازسازی ساختمان را برای ما امری اگر چه نه واجب، بلکه حداقل مستحب موکد می کند!

نیاز به تغییر روحیه و تنوع:

همه ما تجربه کرده ایم که عوض کردن محل زندگی و تغییرات داخل خانه چگونه روحیه ما را عوض می کند. گاهی اضافه کردن یک گلدان، جابجایی مبل ها یا عوض کردن کاغذ دیواری می تواند برای روزها و هفته ها حس خوب به ما بدهد و چشمان ما را نوازش کند.

امنیت و ایمنی:

در بسیاری از خانه ها  با بالا رفتن سن بنا بازسازی امری ناگزیر می شود. چرا که دیوارهای حایل و بسیاری از تاسیسات خانه ممکن است دچار فرسودگی شوند و خطرات جانی برای ساکنین همراه داشته باشند. در این موارد بازسازی حفاظتی و تاسیساتی امری کاملا ضروری است و شوخی بردار نیست.

استفاده بهتر از فضای خانه:

برای بسیاری از خانواده ها اتفاق می افتد که در خانواده فرزندی به دنیا می آید، بزرگ می شود و یا ازدواج می کند و از خانه می رود. در هر کدام از این مراحل نیاز ساکنین خانه متفاوت است. گاه یک اتاق بیشتر نیاز دارند و گاه یک اتاق بی استفاده مانده است و بهتر است بجای یک اتاق خالی سالنی بزرگتر داشته باشیم. در این موارد بازسازی ساختمان به ما کمک می کند تا خانه را براساس نیاز و کاربردمان دوباره بسازیم.

مدرن کردن ساختمان و استفاده از تکنولوژی:

بدیهی است که به مرور زمان متریال و تکنولوژی های جدیدتری در ساخت خانه ها استفاده می شود. مثلا پنجره دوجداره تا دهه های پیش اصلا رایج نبود، ساخت با استانداردهای قدیمی موجب اتلاف انرژی از یکسو و آلودگی صوتی داخل خانه از سوی دیگر میشد. با بازسازی ساختمان بسیاری از این قبیل مسایل در خانه حل می شود و زندگی برای ساکنین آن راحت تر می شود.

مشاوره رایگان بازسازی

بازسازی ساختمان و سبک زندگی

در طول تاریخ همیشه محل سکونت بشر از یک طرف به توانایی های او مربوط بوده و از طرف دیگر به فرهنگ و سبک زندگی او. مثلا بلند مرتبه سازی بیش از آنکه بخاطر پیشرفت تکنولوژی باشد، معلول افزایش جمعیت و شهرنشینی و کمبود زمین و بالارفتن تراکم جمعیت بود. یا احتمالا بیشتر ما بخاطر داریم که در کشور خودمان تا قبل از دهه 70 بیشتر آشپزخانه مانند اتاق خواب در و دیوار داشت داخل آن دیده نمیشد. به مرور با پر رنگ شدن نقش زنان در جامعه آنها اجازه یافتند که در داخل آشپزخانه هم دیده شوند و این موضوع در معماری ساختمان خود را به شکل آشپزخانه اپن نشان داد. حالا در طراحی های جدیدتر بازهم نقش آشپزخانه تغییر کرده و در برخی خانه ها با آشپزخانه های جزیره ای عملا دیگر فضای آشپزخانه با فضای داخلی خانه ادغام شده و مرزی وجود ندارد. این مثال ها نشان می دهد که طراحی داخلی خانه بر اساس نیاز، سبک زندگی و فرهنگ ساکنین آن خانه باید صورت گیرد. سبک زندگی ما هم با سرعت بسیار در حال تغییر است، لذا هر چند سالی خانه ما هم باید مثل لباس هایمان متناسب با خودمان تغییر کند و بازسازی شود.

چرا آچاره برای بازسازی ساختمان مناسب است؟

مشاوره رایگان بازسازی

درباره لزوم استفاده از مشاوره برای بازسازی ساختمان می توانید در وبلاگ آچاره مطالعه کنید.

بازسازی

مراحل انجام بازسازی ساختمان

در طی یک بازسازی شما با مراحل مختلفی رو برو هستید. در اولین مرحله شما احتیاج به مشاوره با یک گروه متخصص در این زمینه دارید تا در طی این مشاوره، نیازهای خود را بیان نموده و برای حل آنها یک برآورد اولیه از نظر حجم کار، زمان و هزینه به شما ارائه بشود. بعد از انتخاب پیمانکار (در این مرحله حتماً به رزومه ی فنی، اجرایی و معماری پیمانکار و میزان رضایت کارفرمایان قبلی حتما دقت نماید.)، پیمانکار بر پایه نیازهای شما اقدام به طراحی اولیه می کند و بعد از مذاکره و بودجه بندی طرح، قراردادی شامل موارد زیر بین شما و پیمانکار بسته می شود:

البته ذکر این نکته ضروریست که بسته به حجم پروژه پیش پرداختی به میزان 20 تا 50% مبلغ کل قرارداد به پیمانکار پرداخت می شود. از این مرحله به بعد پروژه عملاً وارد فاز بازسازی می شود. بعد از جمع آوری مبلمان یا اسباب کشی موقت و تحویل کارگاه به پیمانکار، تخریب آغاز می شود و عناصر فرسوده و مشکل ساز و یا عناصری که احتیاج به تغییر کلی دارند تخریب و حذف شده، کارگاه آماده ی ساخت می شود. در مرحله ی بعد برپایه ی طراحی صورت گرفته توسط پیمانکار و بر پایه ی شرح خدمات مندرج در قرارداد، پیمانکار اقدام به ساخت می نماید، بعد از این که عملیات ساخت به پایان رسید ضمن پاکسازی و تمیزکاری نهایی پروژه، نخاله ها و زباله های تولیدی در پروژه جمع آوری و ساختمان آماده تحویل به کارفرما می شود.

مشاوره رایگان بازسازی

عوامل موثر بر هزینه های بازسازی

عوامل گوناگونی بر میزان هزینه های بازسازی یک ساختمان تاثیر می گذارند. عواملی که هر یک به تنهایی می توانند هزینه ها را افزایش یا کاهش دهند:

اصولاً پرداخت هزینه به پیمانکاران ساختمانی به دو صورت روزمزد و کارمزد (کنترات) صورت می گیرد. در روش اول تعداد روزهای مورد نیاز برای انجام پروژه به صورت تقریبی محاسبه شده و بر پایه ی هزینه های روزانه مبلغ نهایی پروژه محاسبه می شود، در روش دوم هزینه های پروژه بر پایه کارمزد و میزان کار مورد نیاز برای بازسازی تخمین و برآورد می شود. شایان ذکر است که برخی از موارد بازسازی و نوسازی ساختمان فقط با یکی از این روش ها قابل محاسبه است. عموما در پروژه هایی که متراژ پایینی دارند کار بصورت روزمرد تعریف می شود و در پروژه های بزرگتر کار بصورت کنتراتی انجام می شود. مزیت روش دوم این است که در این روش خود مجری (یا پیمانکار، کسی که طرف حساب شما به عنوان مشتری و کارفرماست) هم مانند شما انگیزه دارد که کار زودتر انجام شود تا بتواند به پولش برسد. اما در محاسبه هزینه بصورت روزمزد او ممکن است این انگیزه را داشته باشد که کار کمی هم بیشتر از آنچه باید طول بکشد.

بازسازی خانه

بازسازی ساختمان در قسمت های مختلف ساختمان

بازسازی کف و دیوار ها: معمولا اولین چیزی که از بازسازی ساختمان به ذهن می آید بازسازی دیوارها و کف ساختمان است. استحکام دیوارها باید توسط مهندس ناظر بررسی شود و اگر نیاز به بازسازی حفاظتی بود انجام شود. اما اگر نیازی به بازسازی حفاظتی نبود تغییر دیوارها بیشتر به قصد زیبایی و کمتر به قصد تغییر ساختار خانه و اتاق ها صورت می گیرد. برای بازسازی دیوار طیف وسیعی از اقدامات، از رنگ آمیزی و کاغذ دیواری گرفته تا پنل‌های دکوراتیو سه بعدی، پوستر سه بعدی، دیوار پوش، سنگ دکوراتیو، شیشه تزیینی، تایل آلومینیومی و غیره می توان استفاده کرد. برای بازسازی کف نیز پارکت، لمینیت، سنگ، سرامیک، کف پوش سه بعدی و غیره گزینه های خوب این روزهای بازار است. در این صفحه می توانید با انواع کفپوش بیشتر آشنا شوید.

بازسازی اتاق خواب:

بازسازی اتاق خواب قسمتی است که باید تا می توانید در آن سلیقه به خرج دهید چرا که قرار است آنجا در آرامش بخوابید. شما می توانید به سقف، دیوار، کمد و لوستر اتاق توجه کنید. برای جایگزینی کمدهای قدیمی این روزها گزینه های زیبای فراوانی طراحی شده است. در سقف و دیوار می توانید کناف کاری کنید یا از سایر دیوارپوش ها استفاده نمایید. موکت های جدید هم با زیبایی بسیار مفهوم موکت را در بسیاری از خانه ها دوباره زنده کرده اند.

بازسازی آشپزخانه:

بازسازی آشپزخانه قسمت موثر هم در زیبایی و هم در قیمت کار است. این روزها اجرای آشپزخانه جزیره ای در بازسازی ساختمان رایج شده است. شما می توانید آشپرخانه را اپن یا جزیره ای کنید. کابینت ها را عوض کنید تا وسایل بیشتری در آن جا بگیرد، کاشی بین کابینت ها و پرده آشپزخانه را عوض کنید تا جلوه بیشتری به خانه بدهید. برای دیوارهای آشپزخانه هم گزینه های مختلفی دارید که در بحث بازسازی دیوار به آن اشاره کردیم.

بازسازی آشپزخانه

بازسازی سرویس بهداشتی:

تغییر جای شیرآلات و توالت معمولا خیلی پردردسر و هزینه بر است و توصیه نمی شود. اما می توانید خود شیرآلات را عوض کنید تا جلوه تازه ای به سرویس بهداشتی خود ببخشید. تعویض توالن فرنگی، وان و روشویی نیز در این قسمت مدنظر قرار می گیرند. اما مهمتر از همه اینها لازم است که توسط یک متخصص تاسیسات خود لوله کشی و نصب شیرآلات بررسی شوند تا از درست بودن و نشتی نداشتن آن مطمئن شوید.

بازسازی حمام:

یک حمام خوب می تواند حسابی حال آدم را جا بیاورد. این را همه تجربه کرده ایم. پس لازم است که به بازسازی حمام هم توجه ویژه ای داشته باشیم. یکی از مشکلات رایج گرفتی چاه حمام است که منجر به جمع شدن آب در کف می شود، پس لطفا با کمی هزینه بیشتر لوله پهن تری برای خروجی حمام استفاده نمایید. برای دیوارها سعی کنید سنگ یا کوارتز را جایگزین کاشی کنید چون درز بین کاشی ها به مرور زرد شده و جلوه زشتی به حمام شما می دهد. یک توصیه دوستانه: اگر حمام خیلی بزرگی ندارید از گذاشتن وام صرف نظر کنید. باور کنید آنقدر ها هم که در فیلم های هالیوودی به نظر می رسد وان چیز رمانتیکی نیست! پر کردن آن هم هزینه و زمان زیادی طلب می کند، هم آب زیادی مصرف می کند و هم شستشو در داخل آن چندان راحت نیست. دوش دوست قدیمی و معقول ماست!

ثبت سفارش بازسازی ساختمان

نقاشی ساختمان

متخصصان نوسازی و بازسازی ساختمان

شروع کنید

کابینت

نصب، اجرا و تعمیر کابینت

شروع کنید

بنایی

خدمات بنایی ساختمان، گچ‌کاری، کاشی کاری و سرامیک

شروع کنید
آچـاره را دانـلود کنید

اپلیکیشن آچاره را دانلود کنید تا به سادگی و در چند مرحله خدمات مورد نیاز خود اعم از نظافت منزل، نظافت راه پله، تعمیرات، کارواش، تعویض روغن و لوله کشی را از آچاره دریافت کنید. کافیست تا خدمت مورد نظر خود را انتخاب کنید و مکان و زمان حضور متخصص را مشخص نمایید و بقیه کارها را به آچاره بسپارید. اپلیکیشن موبایل آچاره برای اندروید و iOS در دسترس است.

کارهای مختلف
نظافت و تعمیرات منزل
هر زمان که بخواهید

همیشه در دسترس

در هر ساعت از شبانه‌روز آچاره از طریق وبسایت و اپلیکیشن در دسترس شماست.

پشتیبانی در دسترس

پشتیبانی آچاره در تمامی مراحل سفارش و انجام کار در کنار شماست.

مطمئن و قابل اعتماد

ما برای آسودگی شما، متخصصین را از چند طریق تایید صلاحیت می‌کنیم.

قیمت‌گذاری مناسب

آچاره کمک می‌کند شما سرویس مورد نیازتان را با قیمت مناسب دریافت نمایید.

آچارهاپ آچـاره را دانلـود کنید!

دانلود

ثبت اولین سفارش با ۱۰,۰۰۰ تومان تخفیف